סיפור חייו של רב סמל 
בן סירא, עודד

בן מרים ודוד. עודד נולד ביום ה' באב תשנ"ב(4.8.1992) במושב ניר עציון, מדרום לחיפה. אח תאום של מוריה, ושניהם אחים צעירים של מיכל, יאיר, גלעד ואלחנן.

ביום 27.7.2011 התגייס עודד לצה"ל. הוא שירת כלוחם בחטיבת הנח"ל.

בחודש יוני 2014 התגבר ירי רקטות מרצועת עזה לישראל, ובעקבות כך יצאה ישראל למבצע "צוק איתן" נגד החמאס באזור עזה. המבצע החל ב-8.7.2014 בהפצצות מהאוויר, וכעבור תשעה ימים החלה כניסה קרקעית של יחידות צבא לרצועת עזה לטפל במוקדי הירי ובמנהרות הטרור, משימות שבוצעו עד תום המבצע בסוף חודש אוגוסט.

עודד נפל בקרב במבצע "צוק איתן" ביום כ"ג בתמוז תשע"ד (21.7.2014). בן עשרים ושתיים בנפלו. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בניר עציון. הותיר הורים, שתי אחיות ושלושה אחים.

אחרי נפילתו הועלה עודד לדרגת רב-סמל.

על מצבתו של עודד כתבו בני המשפחה: "ילד של אור ודבש. מנגינה של חיים, היפה באדם".


(המידע המופיע בדף זה נכתב על פי הנתונים המצויים בידי היחידה להנצחת החייל. סיפור החיים המלא יפורסם בהמשך.)
 (דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי 'יזכור', שנערך ע'י משרד הביטחון)

סיפור הנפילה – מבצע צוק איתן רצועת עזה

תאריך:21/07/2014 
יום שני כ"ג תמוז תשע"ד
 
 
רב-סמל עודד בן סירא, לוחם בחטיבת הנח"ל, בן 22 מניר עציון, נפל בהיתקלות עם מחבלים במהלך מבצע "צוק איתן". 
עשרה ימים לפני שנפל, חגגו עודד ובני משפחתו את מסיבת שחרורו מצה"ל, אבל הוא התנדב למרות הכל, נכנס לעזה עם היחידה ונהרג. "הוא כבר קיבל את אות המגן מהגדוד ואת המכתב מהמ"פ ואת כל האותות", סיפר דודו מאיר בן סירא. "הוא היה אמור להיות בבקו"ם בשבוע שעבר אבל אז החל המבצע וחבורה של 20-10 חבר'ה חתמו שהם ממשיכים". 
עודד שרצה לתרום כמה שרק יכול היה, הוגדר כמשרת מילואים ולא כחייל סדיר. זאת, לאחר שתאריך השחרור שלו עבר בזמן שהותו בעזה. "דאגנו לו מאוד כשהוא אמר לנו שהוא יוצא לעזה, אבל זה מה שהוא רוצה – להיות עם החברים שלו", סיפר דודו. "הוא נכנס לעזה סדיר ויצא מילואימניק בארון". 
לדברי הדוד, הוא לא תכנן קריירה צבאית אלא היה בחור עדין נפש. 
רב המושב ניר-עציון, רונן לוביץ סיפר שעודד היה בחור חייכן, חביב, ואהוב על חבריו: "הוא היה צנוע מאוד ולא חיפש להתבלט אך ידע לעמוד על שלו. הוא אהב מאוד מוזיקה ולמד לבד לנגן על פסנתר וניגן נפלא". הוא הוסיף כי הוא בא ממשפחה מיוחדת שלתרום למען המדינה והחברה זה מובן מאליו: "הוא לא היה מטבעו איש צבא אבל רצה לשרת בגדוד קרבי בשביל לתרום". 
מתוך אתר משרד ראש הממשלה 

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר והאנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכל כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו. 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן