אתר ההנצחה ומורשת הנח"ל

חדר זיכרון צנוע לחללי הנח"ל הוקם לפני עשרות שנים במחנה 80 שבפאתי פרדס חנה, המחנה בו עברו ועוברים מתגייסי הנח"ל לדורותיהם טירונות. בשנת 1982 פנה החבר לוי מנשה  במכתב למפקד פיקוד הנח"ל דאז, תת אלוף יורם גלבוע, וביקש להקים אתר להנצחת חללי הנח"ל. העמותה הוקמה ע"י מספר משפחות, כשזו חיפשה מקום להקמת אתר הנצחה פנתה באופן טבעי למועצת פרדס חנה שהקצתה לפרויקט שטח בן 39 דונם.

מטרת העמותה הייתה אחת: הקמת אתר הנצחה שיכבד את זכר הנופלים אך ישמש גם כמקום "חי, נושם ופעיל", ואכן כזה הוא המקום, הפתוח לקהל הרחב מאז 1995.

אתר ההנצחה עוצב כסמל החטיבה וממעוף הציפור קל להבחין כי מבני הבטון הענקיים מוצבים בצורת המגל והחרב. במרכז האתר מתנוסס מגדל התצפית ("החרב") שגובהו כעשרים מטרים. כדאי מאוד לטפס לראשו כיוון שביום בהיר ניתן לראות ממנו אפילו את החרמון. חלקו התחתון של המגדל הוא כותל השמות, עליו חקוקים בשיש שחור שמות 1,008 חללי החטיבה ועוד כ-50 חללי חיל החינוך.

לב האתר הוא אולם ההנצחה בו שוכנים תיקי הנופלים. על אחד הקירות מוקרנות כל העת תמונות מתחלפות ובהן פרטים אישיים של חללים. לאורך הקיר המרכזי תצוגה תלת מימדית של תולדות החטיבה ומורשתה, הכוללת תמונות מן הקרבות השונים, כמו גם מהווי הקמת ההיאחזויות והפעילות הקהילתית.

לנוחות המבקרים הוקמו פינות ישיבה סביב שולחנות זכוכית עגולים, שבסיסם עמודי גרנית, שחם ובזלת - כשם גדודי החטיבה. צמוד לאולם הנצחה אודיטוריום גדול המשמש לכינוסים שונים וכבית כנסת.

פעילויות באתר

 

באתר ישנן פעילויות שוטפות של בתי ספר המגיעים במסגרת לימודית של"ח.

בנוסף מגיעים אלינו תנועות נוער רבות לפעילויות השונות.

האתר מציע מגוון רחב של אטרקציות להפעלת התלמידים כגון: פעילות ספורט אתגרי, בישולי שדה, לינת שטח, משחקי קבוצה, ופעילות O.D.T .

אנדרטת הנח"ל הוא המקום האידיאלי לעריכת פעילויות קבוצתיות וחברתיות בכל תחומי הדעת.

האנדרטה מורכבת מחורשה יפיפייה גדולה ומושקעת הכוללת פינות מוצלות,שולחנות ישיבה, מטבחים ובהם עמדת גז לבישול, שוקת לשתיה.

במבנה האנדרטה ניתנת אפשרות להעברת פעילות הנצחה ומורשת על הנח"ל ועל הנופלים המונצחים באתר.
פעילות זו מפרטת על היסטורית הנח"ל והקמתו.
במבנה ישנו אודיטוריום אשר בו מוקרנים סרטי מורשת וסרטי חללים של הנח"ל המעשירים את הידע.

להלן מגוון הפעילויות באתר:

* פעילות ODT
* פעילות לבתי ספר יסודיים

* פעילות הפעלה חד יומית לבתי ספר מכל הגילאים
*
טקסי סיום לתנועות נוער \ בתי ספר
*
מחנאות לתנועות נוער
*
פעילויות בר מצווה \ בת מצווה בגוון אחר
*
ימי הולדת
* ביקור גרעיני נח"ל לדורותיהם


האתר יכול להכיל עד 5,000 איש.
אתר ההנצחה פעיל ואנו מברכים על פעילויות והגעה לאתר.