גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל
ex_img

טוראי

משה קפלן

תאריך הנפילה  י"ט טבת תשל"ב

06.01.1972

בגיל  20

מנוחה אחרונה בבית העלמין

זכרון יעקב (חל צבא)

אזור: חלקה: 1 שורה: 1 קבר : 4

 

סיפור החיים של טוראי משה קפלן

93064

קפלן, משה ("מוני")

בן יצחק וחיה. נולד ביום ה' באדר תשי"ב (2.3.1952) בזכרון-יעקב, כבן למשפחת עובדי-אדמה ממתיישבי זכרון-יעקב. הוא סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי "נילי" בזכרון-יעקב, המשיך שנה אחת בכפר-הנוער "הדסים" וסיים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר האזורי שבפרדס-חנה. כבר מגיל צעיר נתבלטו במשה כשרונות בתחום האמנות. הוא שיחק בתפקידים ראשיים בכל ההצגות בבית-הספר והיה בעל חוש נדיר ליופי ולאסתטיקה. הוא היה מלא רצון לדעת, להרחיב אופקים, ולהתפתח לפי דרכו שלו. מעולם לא אהב את המסגרות הקבועות ותמיד שאף לפרוץ ולרכוש הרבה יותר בכוחות עצמו. לכן הקדיש כל-כך הרבה זמן ומאמצים לקריאה, למחשבה ולחיפוש דרך מקורית. הוא הרבה לקרוא ספרים מדעיים וגם ספרות יפה. תחביבו הגדול היה הצילום ובו מצא את הדרך לביטוי אהבתו ליופי ולטבע. פרחים וילדים היו בעיניו הדברים היפים ביותר. גישתו לילדים הייתה מיוחדת במינה. הוא הקדיש להם הרבה מזמנו, שיחק עמם ושוחח אתם בסבלנות ובהבנה שאין למצוא כמותן אצל בני-גילו. משה היה ספורטאי טוב, אהב לשחות, לצאת למסעות ברגל ולרוץ למרחקים. חבריו אינם יכולים לשכוח את אהבתו הגדולה לשפה העברית הנכונה.

משה התגייס לצה"ל בראשית דצמבר 1971. כרבים מבני הנוער התלבט משה היכן לשרת, ומתוך נטייה טבעית להכיר אנשים וצורות חיים חדשות, הצטרף לגרעין נח"ל של "הצופים" ועשה של"ת בקיבוץ גונן בגליל העליון. צורת החיים בקיבוץ מצאה חן בעיניו, אך משה לא הספיק לשרת אלא תקופה קצרה בלבד. ביום י"א בטבת תשל"ב (6.1.1972), נפל בעת שירותו והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בזכרון-יעקב.

חבריו-לגרעין בקיבוץ גונן הוציאו לאור חוברת לזכרו; המשפחה יסדה קרן מלגות על שמו, ופירות הקרן מחולקים מדי שנה בשנה, באמצעות הוועד למען החייל בזכרון-יעקב.

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן