טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי חטיבת הנח"ל – 2016 נערך בהשתתפות המשפחות השכולות, שר הבטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, אלופי צה"ל, מפקדי חטיבת הנח"ל ואנשי עמותת ההנצחה של חללי הנח"ל. אורח מיוחד – אלוף יצחק פונדק, שהיה מפקד הנח"ל הראשון והגיע לטקס בגילו המופלג – 103 שנים!!!
אלוף יצחק פונדק ורענן שריר מניחים את זר העמותה

דובר צה"ל מוסר כי היום (ד'), ב' בסיוון התשע"ו, 8 ביוני 2016, נערך טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי חטיבת הנח"ל באתר ההנצחה בפרדס חנה.

הטקס אשר נערך בסימן עשור למלחמת לבנון השנייה התקיים במעמד שר הביטחון, מר אביגדור (איווט) ליברמן, ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, סגן ראש המטה הכללי, אלוף יאיר גולן, מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה עמוס הכהן, מפקדי החטיבה בעבר, המשפחות השכולות, קציני החטיבה וחייליה.

מאז הקמתה לפני 34 שנים, לקחה חטיבת הנח"ל חלק משמעותי בכלל מלחמות ישראל, בהגנה על העורף, בשמירה על ביטחון האזרחים ובסיכול פעולות טרור באופן יום-יומי. מקום המדינה ועד היום, שכל פיקוד הנח"ל, שלימים הפך לחטיבת הנח"ל, 735 חללים אשר מסרו נפשם תוך הגנה על גבולות המדינה ושמירה על ביטחון אזרחיה במלחמות ישראל ובמבצעים השונים.

מדברי שר הביטחון, מר אביגדור (איווט) ליברמן: ״עם רודף שלום אנו. עם שטעם טעמו המר של השכול. עם המבין כי גם היום, לא פסקו הניסיונות של אויבינו לערער את שגרת היום של אזרחי מדינת ישראל ומנסים לשים סוף למפעל הציוני המפואר שהקמנו בזכותם. גם השנה התוודענו לגבורת בנינו ובנותינו בנסיבות הכואבות ביותר. דוגמה חיה וכואבת לכך ספגנו כולנו מדמות המופת של סמל ראשון טוביה ינאי ויסמן השם יקום דמו, לוחם הנח"ל שנרצח בחודש פברואר האחרון, בפיגוע המחריד במרכז הקניות באזור התעשייה שער בנימין: פיגוע שבו חירף טוביה ינאי את נפשו וחתר למגע בידיים חשופות מול המחבל במטרה להציל חיים. על המסירות והגבורה שהפגין, יזכו בקרוב בני משפחתו של טוביה ינאי זכרו לברכה לקבל בשמו ציון לשבח. אין עוד עם אחד בעולם, אין אומה נוספת שמצמיחה בנים ובנות שכאלו, שמוכנים לשלם מחיר כבד כל כך למען הגנה על העם והמולדת. אלו הערכים שלנו – אלו ערכי הנח"ל – ערכים של מסירות, של דבקות במשימה ותחושת שליחות שאין גדולה ממנה. זהו חוט השדרה הערכי המחבר בין לוחמי הנח"ל שנפלו בראשית מלחמת העצמאות ועד לממשיכי הדרך שניצבים גם בשעה זו על משמר העם והארץ״.

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט: "בעוד כחודש נציין עשור למלחמת לבנון השנייה, שבמהלכה לחמו כוחות צה"ל ובהם לוחמי חטיבת הנח"ל בעוז רוח. השגנו שקט יציב וממושך בגבול הצפון, פגענו קשות בארגון חיזבאללה וביססנו את ההרתעה הישראלית. ממלחמה זו הפקנו לקחים חשובים- צה"ל עבר תהליכי תחקור ולמידה מעמיקים, ושיפר משמעותית את מוכנות כוחות הסדיר והמילואים. היום, צה"ל ערוך ומוכן ברמת כשירות גבוהה לכל תרחיש. גם בתוך גבולותינו התמודדנו לאורך השנה עם גל טרור ואירועים אלימים. במשך כל התקופה לוחמי צה"ל ולוחמי הנח"ל, עומדים דרוכים וערניים לכל התרחשות, פועלים כדי לספק ביטחון ותחושת ביטחון, ועושים זאת לפי רף מבצעי בלתי מתפשר. לוחמי צה"ל בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון הצליחו לבלום את גל הטרור, אך אנו יודעים כי אויבינו ימשיכו במאמצים להגיע להישגים באמצעות טרור ופגיעה בחפים מפשע. נוסיף להיערך לכל תרחיש ולהבטיח את שלום אזרחי המדינה ותושביה. נמשיך להנציח את זכרם של יקיריכם, ולהנחיל את מורשתם לדורות העתיד של צה"ל. לא נחדול לעמוד על משמר הארץ שלמענה יקיריכם מסרו נפשם, ולממש את ייעודו של צה"ל: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה, ואם נידרש לכך-להכריע מלחמה. חיילי החטיבה ומפקדיה, ברגעים אלה ממש גדודי החטיבה פרוסים בשכם, בחברון, ובגזרת בנימין- פועלים כדי לשמר את השקט ולסכל כל פעילות טרור שתבוא לפתחם. שאו עמכם את שמות הנופלים, את מורשתם ואת זכר דמותם, בעודכם ממשיכים למלא את המשימה שבשמה יצאו לקרב- המשיכו לשאת את לפיד ההגנה והביטחון של עמנו. יהי זכר הנופלים ברוך".

מדברי מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה עמוס הכהן: "כדור של מפקדים שחווה את המלחמה בלבנון, את הלחימה בעזה ואת המאמץ המתמשך ביהודה ושומרון – אנחנו מחויבים לזכור שמוכנות הינה ציווי קבוע ומתמשך של מקצועיות וחוסן פיזי, לכידות וכשירות ערכית. משפחות יקרות, לכן נותרו אלבומי התמונות, הד קולם של יקיריכם, חדרם המיותם. לנו נשארו מורשתם, דמותם וגבורתם וכן רגעים אלו בהם אנו עוצרים מלכת ובידיים משולבות עמכן מתייחדים וכואבים. כמפקד החטיבה אני יכול לומר לכן כי עבורנו, הותירו החללים דוגמא לנחישות ולשליחות, המפעמות בקרבם של היוצאים למשימת ההגנה אחריהם. חטיבת הנח"ל, משפחה אחת שחוברה לה יחדיו, משפחה מלוכדת ואיתנה, מחבקת אתכן המשפחות השכולות, חיבוק אוהב, אמיץ וחם, כתחליף למילים שאין בכוחן לבטא את עוצמת הכאב שבליבנו".

 

 

 

2016-06-08 invitation

דילוג לתוכן