גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל
ex_img

סגן

יחיעם סורוקין

תאריך הנפילה  כ"ז אייר תשכ"ז

06.06.1967

בגיל  21

מנוחה אחרונה בבית העלמין

קרית שאול (צבאי)

אזור: 1 חלקה: 4 שורה: 6 קבר : 21

 

סיפור החיים של סגן יחיעם סורוקין

46195

סורוקין, יחיעם ("עמי")

בן אברהם וטניה. נולד ביום ו' באב תש"ו (3.8.1946) בתל-אביב. אחרי שסיים את בית-הספר היסודי "יהודה המכבי" התקבל לבית-הספר התיכון העירוני ד' וסיים את לימודיו בו. מגיל עשר היה פעיל בתנועת "הצופים" וגם בלמדו בבית-הספר התיכון לא הפריע לו הדבר והוא הצטיין בלימודיו. השתייך גם ל"הפועל", כי אהב ספורט, והתעניין בשטח של ריקודי-עם והצליח בהם.

עם קבלו תעודת-בגרות התגייס לנח"ל ביולי 1964 ונמצא בקיבוץ ניר-עם. משם נשלח לקורס מ"כ ובמשך שירותו סיים בית-ספר לקצינים בדרגת סג"מ. בהיותו סג"מ עבר קורס-חבלה. אחרי שישתחרר אמר להמשיך את לימודיו בפקולטה לכימיה באוניברסיטה של תל-אביב. לפני מלחמת ששת הימים הועלה לדרגת סגן ובמלחמה עצמה צורף לפיקוד. ביום כ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967) נפל באום כתף שבסיני בתור קצין-חבלה כשהוא מפקד על מחלקה ביחידה. שירותו צוין לשבח על-ידי אלוף פיקוד-הדרום על גילוי אומץ-לב והתנדבות לקרב - וכך תואר מעשהו האחרון בתעודת הצל"ש: "בליל 5 ביוני 1967, במוצבי אום-כתף, נע בתעלה העליונה אחרי מחלקת-החוד של פלוגה מעמדת מקלע של האויב נפתחה אש לעבר מחלקת-חוד ומנעה את התקדמות הכוח. סגן סורוקין התנדב לחסל את העמדה. הוא נע בראש חוליה לעבר העמדה, הטיל שני רימונים לתוכה, אך האויב המשיך באש בלתי- פוסקת לעבר הכוח. הוא עקף את העמדה ובא מולה, זרק רימון והחל לטהרה באש מתת-מקלע עוזי. במהלך פעולה זו נפגע ונהרג. הובא לקבורה בבית-הקברות הצבאי לשעת-חירום בבארי ולאחר זמן הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בקרית שאול.

שמו הונצח ב"ניב התלמיד" שבהוצאת בית-הספר "יהודה המכבי". עליו ומשלו והובאו דברים בחוברת "פרחים עצובים" לזכר בוגרי תיכון עירוני ד' בתל-אביב. גם ב"נח"ל נגב במערכה" הונצח שמו וכן ב"סיני 1967" ליעל דיין. זכרו הועלה ב"החטיבה במלחמת ששת הימים". תיאור הקרב האחרון שלו הובא ב"ספר הגבורה" שבהוצאת אגודת העיתונאים בתל-אביב וניצולי ברגן-בלזן. בילקוט עזבונם של הבנים שנפלו במערכות-ישראל, "גוילי אש", כרך ד' - הובא מעזבונו. כן פורסמו כתבות עליו בכתבי-עת שונים (כגון "מערכות", "במחנה").

בתחקיר שנערך ב 2017 הודגש כי צל"ש אלוף הפיקוד שהוענק לסגן יחיעם (עמי) סורוקין ז"ל הומר לעיטור המופת.

 

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן