גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל
ex_img

טוראי

ישראל בנד

תאריך הנפילה  כ"ג אב תשל"ד

10.08.1974

בגיל  20

מנוחה אחרונה בבית העלמין

חיפה (צבאי)

אזור: ב חלקה: 2 שורה: 4 קבר : 8

 

סיפור החיים של טוראי ישראל בנד

96709

בנד, ישראל ('שרול')

בן חנן ודובה. נולד ביום י' בחשון תשט"ו (6.10.1954) בצפת. ישראל היה הילד השלישי במשפחה, בן-זקונים שזכה למיטב היחס, האהבה ותשומת-לב מצד הוריו ואחיו. כשמלאו לישראל שנתיים העתיקה המשפחה את מגוריה לקרית-ים שליד חיפה, מקום שהתחבב מאוד על ישראל במרוצת-הזמן, ובו עשה את כל מסלול-הלימודים שלו: תחילה בבית-הספר היסודי 'אורים' ואחר- כך בבית-הספר התיכון-מקצועי 'רודמן'. כותב מנהל בית-הספר התיכון, ששימש גם כמורו של ישראל: "רק בשנתו האחרונה בבית-הספר הכרתי את ישראל ועמדתי על טיבו מקרוב. לפני-כן הכרתיו כנער שקט ושלו, שעיניו בהירות וצלולות ובלוריתו הזהבהבה מזדקרת מבין הראשים המתרוצצים בהפסקה. הכול אמרו: ישראל נער נחמד, רציני - אפשר לסמוך עליו. וכשהגיע לשמינית... ראיתי, שאכן נכונות היו כל ההערכות. אבל לאחר שהכרתיו מקרוב נוכחתי, שנוסף על כל זאת, נוסף על היותו נער רגוע ומופנם - היה ישראל נער מנומס ואדיב, וחביב על הכול, על חבריו ועל מוריו, ומשרה בכל-עת אוירה טובה של שלוה ורוגע". בצד הלימודים היו כל מאוייו של ישראל מופנים לספורט, לו הקדיש את כל שעות-הפנאי ואת מרצו. שימש כשוער בנבחרת הכדוריד בקריה והיה מועמד לנבחרת ישראל לנוער. היה נושא להערכה ולהערצה לנוער המקומי. עם-זאת, היתה זו שאיפתו הכמוסה, לאחר השירות הצבאי, להקדיש את עצמו להמשך הלימודים.

במלחמת יום-הכיפורים דאג ישראל מאוד לבני-משפחתו המגויסים, ומכתביו הלבביים הביאו להם עידוד רב בהתנסויותיהם הקשות. לפני שהתגייס לצה"ל הצטרף ישראל לחבריו בהקמת גרעין 'צבר' במסגרת הנח"ל. כבר למחרת כניסתו ל'קלט', ב-27.11.1973, נשלח הגרעין לשל"ת מוקדם בקיבוץ מרחביה. ישראל הפך עד-מהרה ל'אבא' של הגרעין - לפניו שטחו חבריו וחברותיו את בעיותיהם, והוא היטה להם אוזן קשבת במאור-פנים וסייע בידם בעצה נבונה. היה חביבם של כל בני-הגרעין, ובמיוחד של בנותיו.

בתחילת ינואר 1974 נשלח ישראל לטירונות, ולאחר סיומה הועבר לגבול הלבנון והשתתף במארבים יום-יומיים לשמירת הגבול. גם פה גילה כושר-מנהיגות, ובלא שענד סרטים על שרווליו או על כותפותיו הנחה והדריך את חבריו החיילים. באחד הלילות. בשובו ממארב שגרתי, ארב המות לרכב שנסעו בו הוא וחבריו, וישראל נפל בעת מילוי תפקידו - ביום כ"ג באב תשל"ד (10.8.1974). הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי שבחיפה. השאיר אחריו הורים, אחות ואח.

מפקדו של ישראל כתב למשפחה השכולה: "ישראל ז"ל היה מעמודי תוך של מחלקתנו ומהדמויות הבולטות בגדוד. ספורטאי מצטיין, חייל טוב וממושמע, מופת לחבריו".

ההורים וידידים קרובים הנציחו את דמותו הבלתי-נשכחת של ישראל באלבום שהוציאו לזכרו.

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן