מלחמת לבנון הראשונה – מבצע שלום הגליל

מוקדי הקרבות המרכזיים בהם נטלו יחידות הנח״ל חלק ב­מלחמת שלום הגליל היו :

הגיזרה המערבית

הקרב על הכפר והמחנה ראשידייה: בכיבוש הכפר והמחנה, ובטיהורים נטלה חלק יחידת היאחזויות צפון (גדוד 904) יחד השתלב בלחימה סגל מנח״ל חוף (בסיס טירונים 908)

• הקרב על בורג א סמאלי: בכיבוש הכפר ומחנה הפליטים וטיהורם, נט­לה חלק יחידת נח״ל גליל (906) • הנחיתה באוואלי והתנועה לדמור: פעילות זו ביצעה יחידת הנח״ל המוצנח, תוך קרבות עם מחבלים.

הגיזרה המרכזית

בגזרה זו מבצעת יחידת הבט״ש (גדוד 932) שני קרבות מרכזיים תוך תנועה ל­תפיסת כביש ביירות־דמשק: הקרב על עין־זחלתא: היחידה הובילה את כוחות השיריון בתנועתם אל הכפר, כשהיא מפוצלת לשני ראשים. הטי­הור העיקרי של עין־זחלתא נערך ב­יום ד׳ ה-9.6, ובו נלחמו הנח״לאים, יחד עם כוחות השריון, בגדודי קו­מנדו ושריון סוריים. רוב החללים של היחידה באותו היום נפלו תוך נסיון לחלץ צוות של טנק ישראלי פגוע

הקרב על אל־מנצוריה ובחמדון: ה­יחידה הגיעה למקום מעין זחלתא בליווי כוחות שיריון. בתחילה, תפסה את כפר נייס, לאחר מכן עלתה לבת תר, כבשה את השלוחות הדרומיות השולטות על אל־ מנצוריה, כשהיא נעזרת ביחידת צנחנים (מיל.). ה­כניסה לכפר אל־ מנצוריה עצמו לוו­תה באבדות כבדות מהפגזות ארטילריות.

הקרב על ביירות

נח״ל מוצנח (גדוד 50): כוח חלוץ של ה­יחידה, הגיע אל מול ארמון הנשיאות בבעבדה, כבר בבוקר ה־14.6. היחידה נשארה באזור ביירות במשך כל של­בי הלחימה על העיר, תוך שהיא תופסת בה את הגיזרה הדרום־מזרחית. הכוחות הוצבו בעיקר באוני­ברסיטה של אשרפייה. ב־3.8 פעלה היחידה לתפיסת שטחים באיזור ה­מחנה בורג׳ אל־ברג׳נה, במסגרת הי­דוק המצור על מערב העיר. בין ה­תאריכים ה־15 ל־18 בספטמבר, נעה היחידה מכיוון דרום לצפון ותפסה את השכונות הדרומיות של .מערב־ ביירות באיזור קריית הספורט. הלחי­מה היתה בשיטת לב״ב קלאסי והת­נהלה תוך תנועה איטית מבית לבית.

בט״ש צפון (גדוד 931):

במהלך הקרבות נפגע הגדוד קשות ב-10 ביוני 1982, ליד הכפר ליביא. עקב טעות בזיהוי, הפציצו מטוסי חיל האוויר הישראלי שיירה שכללה כוחות מהגדוד ומחטיבה 943 וגרמו ל-24 הרוגים ולכ-100 פצועים. הפצצת גדוד 931 הוא אירוע אש כוחותינו החמור ביותר בתולדות צה"ל. למרות זאת המשיך הגדוד בפיקודו של סא"ל יום טוב סמיה בלחימה.

על האירוע – כתבת "זמן אמת" של כאן 11 – לחצו כאן  

היחידה הועברה לגז­רת ביירות מאיזור רשאייה, והתמק­מה בנמל ביירות בשלהי חודש או­גוסט. בתחילת ספטמבר, קיבלה ה­יחידה גיזרת פעילות מבצעית באיזור צידון, אך ב־15.9, בעקבות רצח ג׳מאייל, חזרה לביירות. כאן קיבלה ה­יחידה משימה לתפוס צמתים מרכ­זיים על האוטוסטראדה החוצה את העיר ממערב למזרח. היחידה התחי­לה במשימה בשעות הבוקר של 16.9, ועד הצהריים תפסה את רוב הצמ­תים שהוגדרו במשימתה. לקראת שעות הצהריים ספגה היחידה אש חזקה בכל הצמתים, ובעקבותיה רב מספר הנפגעים.

היחידה השלימה את משימתה ביום ו׳, ה־18.9.

יחידת נח״ל גליל (906):

היחידה הגיעה לביירות משטח אימונים בצפון ה­ארץ, מיד לאחר שנודע על רצח בא שיר ג׳מאייל. היא התארגנה בנמל העיר, ומשימתה היתה לפתוח ציר ממזרח לאוטוסטראדה, לתפוס צמ­תים חיוניים ולטהר מפקדות של ה־ מורביטון.

עם תום הקרבות בלבנון, צויינו לשבח שלושה נחלאים – סרן ד״ר ארתור פולק, ששימש כרופא בתא­ג"ד, סגן אורן אורלי ורב״ט שי לנדרי ז״ל.

במהלך המלחמה, הוקמה חטיבת החי״ר של הנח״ל (חט 933), מסגרת חדשה המאגדת בתוכה כאורח אורגני ועצ­מאי, את לוחמי הגדודים 931 ו-932.

מקור: במחנה נח"ל
דילוג לתוכן