חטיבת הנח"ל
 

[דף זה נמצא כעת בעריכה ובעדכון הנכון לשנת 2016]

חטיבת הנח"ל היא חטיבת חיל רגלים סדירה בצבא ההגנה לישראל.

שמה של החטיבה נגזר מראשי תיבות של מסגרת נוער חלוצי לוחם (נח"ל), משום שמקורה בגרעיני הנח"ל שהוקמו החל מימיה הראשונים של מדינת ישראל. עם זאת, במשך הזמן הורכבה רוב החטיבה מחיילים מכלל הציבור, שאינם קשורים לתנועת ההתיישבות ולגרעינים. חיילי חטיבת הנח"ל חובשים כומתה בצבע ירוק בהיר עם סמל חיל רגלים ונועלים נעליים אדומות. תג היחידה של הנח"ל מורכב מחרב, מגל וחיטה. החרב מסמלת את ההגנה והמגל והחיטה מסמלים את עבודת האדמה והחלוציות. ארבעת החצים מסמלים את גדודי החטיבה: גרניט, שחם, בזלת והגדס"ר (גדוד הסיור).

 צבע הכומתה ירוק בהיר. הסמח"ט הראשון של הנח"ל, שלמה אלון, מספר שהיו מספר אופציות לכומתה. צהוב נפסל, עקב חשש שהחיילים יכונו "חרציות", כתום נפסל עקב טענה שהחיילים יכונו "שפנים". ההחלטה להעניק לנח"ל כומתה משלה הוכרעה רק ביוני 1988. עד אז היו הלוחמים בעלי כומתות שחורות. בסופו של דבר נבחר גוון ירוק בהיר עקב זיקתו ליסודות החטיבה של חקלאות ושל התיישבות.

 גדוד 50 (נח"ל מוצנח) ששייך לחטיבת הנח"ל. עד שנת 1990 היה שייך הגדוד לחטיבת הצנחנים.

. החיילים אשר שרתו בגרעיני הנח"ל השונים נהגו לעבור מההיאחזויות לאימוני חי"ר במסגרת גדוד האימון המתקדם. באפריל 1956 קיבל את הפיקוד על הגדוד מוטה גור, לימים הרמטכ"ל הגדוד השתתף בפעולות התגמול של הצנחנים לאחר מבצע קדש שונה שמו של הגדוד לגדוד 50כו לגדוד 50. גדוד 50 מקבל אליו בני גרעינים במסלול המשלב שנת שירות ותרומה לקהילה.

במהלך גיוס נובמבר בכל שנה עד 2007 התגייסה לגדוד יחידת הבמל"ים (בני משקים לפיקוד), מסלול שירות ייחודי בגדוד הנח"ל המוצנח – גדוד 50. יחידת חי"ר זו היא יחידה מובחרת (התנדבותית) המורכבת מבני מושבים ומשקים בעלי נתונים גבוהים במיוחד, שמגוייסת בכל שנה בחודש נובמבר לשירות צבאי איכותי בפיקוד

 גדוד 931 הוקם ביוני 1976 הסיסמה: "שחם – היתרון האנושי". לאחר מכן אימצה החטיבה את סיסמת הגדוד לעצמה. באותה התקופה הוקמה בגדוד "פלוגת החוד" – הראשונה בחטיבה ומבין הראשונות בצה"ל. במהלך השנים הראשונות שימשה הפלוגה לבחינה של מודלים שונים לפלוגה מסוג זה ולבסוף קמו פלוגות דומות בכל גדודי החי"ר בסדיר ובמילואים על פי הדגם שהציגה.

עם פרוץ האינתיפאדה השנייה עסק הגדוד בפעילות רבה למניעת טרור והגנה על היישובים בגזרת איו"ש. קרב מפורסם של הגדוד היה הפיגוע בציר המתפללים בחברון בו נהרגו 12 ישראלים, ביניהם לוחמי הגדוד.

מפקד פלוגת החוד של הגדוד עוטר בצל"ש מח"ט על לחימתו בקרב. ואילו שניים מחיילי הפלוגה עוטרו לאחר המלחמה, האחד בעיטור העוז  והשני בעיטור המופת.

 גדוד 932 הוקם גם הוא ביוני 1976,

גדוד גרניט זכה בצל"ש הרמטכ"ל בעקבות פעילותו באירועי חומת מגן ובמיוחד בקרב בג'נין, ובו זכו גם מספר לוחמים ביניהם מ"פ המסייעת בציונים לשבח. במסגרת המבצע השתתף הגדוד בכיבוש ובמעצרים בטול כרם, במחנה הפליטים בלאטה, בנור א-שמס, במחנה הפליטים אל אמערי ברמאללה ובמחנה הפליטים בג'נין.

במלחמת לבנון השנייה לחם גדוד 932 מול מחבלי החזבאללה בקרבות בכפרים מיס-א-ג'בל, רב-א-תלתין, קנטרה וכן בקרב העקוב מדם בואדי סלוקי ובכפר ע'נדוריה, לקראת סופה של המלחמה.

 סיירת נח"ל הייתה פלוגת הסיור (פלס"ר) של חטיבת הנח"ל. ביוני 2002 עוטרה הסיירת בצל"ש אלוף פיקוד מרכז על פעילותה במהלך מבצע חומת מגן. מסלול ההכשרה של לוחם בסיירת נח"ל אורך כשנה וחודשיים וכולל בין היתר אימוני חי"ר מתקדמים, לוחמה בטרור, ניווטים, צניחה, סיור.

ב-1997 שכלו יחידות החה"ן והעורב שני צוותי-לוחמים במה שנודע כאסון הצבאי הגדול ביותר במדינת ישראל ובהיסטוריה של צה"ל, אסון המסוקים. 

 
 
 

Luft alles rund oder haben sie das https://hausarbeithilfe.com/ gefhl, dass sie etwas bremst

דילוג לתוכן