חרבות ברזל – הודעה 10 10.1.2024

שלום לכולם,

מתקרבים ל-100 ימים למלחמת חרבות ברזל.
החטיבה ממשיכה בפעילותה בעזה, ולפי הכתבות המצורפות פעילותה המבצעית נעשית ברמה מקצועית ,איכותית ותוך הקרבה, ולצערנו גם עםאובדן של מיטב האנשים.
בעמותה, אנו ממשיכים לדאוג לרווחת חיילי החטיבה. הפצועים ובמידת הצורך גם סיוע למשפחות שכולות.
הסיוע מתבטא במצרכים הנדרשים לחיילים על פי דרישת הגדודים.
אנחנו פונים אליכם, הקופה התרוקנה, ויש צורך למלאה. המלחמה ארוכה ומתמשכת, והצורך שלנו כולנו בליווי החטיבה חשוב לאין כמוהו.
נשמח לתרומות נוספות לטובת החיילים אשר האמירה "בגופם שומרים ומגינים עלינו" נכונה הפעם יותר מתמיד.

אנו מאחלים החלמה מהירה לכל הפצועים , לחיילים לחזור בשלום לביתם ולחטופים- שיבה מהירה למשפחותיהם

חדוה אלמוג
דני שטרנפלד
וכל חברי העמותה.

תודה לגרעין "מגל וחרב" מיוטבתה על תרומתם המשותפת. גרעיני נח"ל שיתאחדו לתרומה – נציין זאת בשמחה!

 

{דובר צה"ל – 7.1.2024]

צוות הקרב של חטיבת הנח"ל שנמצא תחת אוגדה 162 פועל בשבועות האחרונים באזור דרג׳ תופאח שבצפון רצועת עזה.

במהלך פעילותם ובהכוונה מודיעינית של אגף המודיעין איתרו לוחמי צוות הקרב יחד עם כוחות מיוחדים, פיר אסטרטגי של חמאס המוביל אל מנהרה באורך 100 מטרים ובה אתר לייצור אמצעי לחימה.

כחלק מהמאמץ המודיעיני הממוקד סביב אתרי הייצור ורכיבי הדיוק, נמצאו רכיבים המוכיחים כי מחבלי חמאס למדו בהנחייה איראנית כיצד להפעיל ולבנות רכיבים מדוייקים ונשק אסטרטגי וצברו ידע טכנולוגי בתחום.

"אנחנו נמצאים בלחימה בדרג' תופאח", מפקד חטיבת הנח"ל, אל"ם יאיר צוקרמן, "ביחד עם הצק"ח על כלל כוחותיו. במהלך הימים האחרונים נתקלנו באויב ובחוליות רבות, בתשתיות ובבתים ממולכדים. טיפלנו בכל מה שפגשנו. כרגע אנחנו נמצאים בלב ליבו של פרדס תמים, שמצאנו בתוכו גם מנהרות הגנה, גם בורות שיגור ששיגרו מכאן למרחב תל אביב ולמרחב עוטף עזה".

 

במהלך הפשיטות חוסלו במרחב מחבלים רבים בקרבות מטווח קצר עם לוחמי החטיבה ובתקיפות של מכלול האש החטיבתי על ידי כלי טיס מאוישים מרחוק ומסוקי קרב.

מנהרה באורך 100 מטרים שמשמשת אתר לפיתוח טילים מדויקים – אותרה בדרג' תופאח, ופעל בהדרכה איראנית. בפעילות של לוחמי הנח"ל, ובשיתוף עם אגף המודיעין וכוחות מיוחדים, אותרה תשתית הטרור שהכילה גם נשקים, מחסניות ואמצעי לחימה נוספים – והושמדה לאחר מכן מהאוויר

כל המלחמות והמבצעים שהשתתפתי, מעולם לא ראיתי למידה מבצעית שיטתית כמו שנעשית עכשיו בכל הרמות – מרמת הפלוגה ועד לרמת החטיבה.

הלמידה קורית בכל יום וגם אם יש קושי פיזי לאנשים להגיע היא מתבצעת בדרכים שונות, והלקחים עוברים הלאה".

סא"ל אושיק אזולאי, קצין הלמידה של חטיבת הנח"ל, בריאיון ל"קול המערכות" על מה מאפיין את החטיבה בלחימה הנוכחית ועל הלמידה המבצעית של החטיבה במלחמה

ביום 29 ביולי 1987 התקיימה בקרית שמונה עצרת המונים חגיגית, בה הצדיעה חטיבת הנח״ל לתושבי הצפון.
במהלך הטקס הוענקה לראשונה נח״ל הכומתה הייחודית ללוחמי חטיבת הגורל.

על בחירת הכומתה היה אחראי הסמח״ט שלמה אלון, שסיפר על תהליך בחירת הכומתה: "חשוב היה שתשתלב עם צבע מדי הזית. נערך משאל בין החיילים. תחילה הוצגה להם כומתה צהובה אך החיילים חששו שיקראו להם ׳חרציות׳. הכומתה הסגולה, שלימים אומצה על ידי לוחמי גבעתי, נדחתה מהחשש שיכונו ׳חצילים,. לבסוף הובא בד לבד ירוק במיוחד מחו״ל והוא נבחר כצבע הראוי." הכומתה הירוקה ביטאה את הזיקה של הנח׳יל להתיישבות ולפעילות החקלאית. חודשים אחדים אחר כך הוחלף תג פיקוד הנחי׳ל בתג חטיבת הנח״ל. מאותה העת היו לחטיבה סמלי ייצוג ייחודיים משל עצמה. עיצוב הסמלים היה ביטוי לגיבוש זהותה המיוחדת של החטיבה והקניית גאווה ללוחמיה.

מאז הקמתו הושתת הנח״ל על גרעינים שהתלקטו על בסיס חברתי או תנועתי טרם גיוסם. הם היוו יחידה מגובשת במהלך השירות הצבאי, באימונים, בפעילות המבצעית ובתקופות השל״ת (שירות ללא תשלום בישוב היעד). חברי הנחי׳ל הקימו היאחזויות שרבות מהן היו ליישובי קבע. מציאות זו התאימה לשנותיה הראשונות של המדינה. ברבות השנים השתנו הצרכים וסדרי העדיפויות הלאומיים, והנח׳יל שינה את פניו. בשורותיו נקלטו מחיילים שלא השתייכו לגרעינים והפלוגות הפכו מגוונות יותר בהרכבן.

[מקור: "ראשונים תמיד אנחנו" ספר חטיבת הנח"ל 2015]

תרומה לחטיבת הנח"ל

על מנת שנוכל למלא את צרכי יחידות החטיבה, נשמח לקבלת תרומות אשר יופנו כולן לטובת החיילים ומשפחותיהם.  
אופן מתן התרומות:  
לתרומות ציוד או תרומות כספיות בארץ נא ללחוץ כאן 
לתרומות מחו"ל בהעברה בנקאית, הנה פרטי חשבון הבנק 
SWIFT : IDBLILITXXX     
IBAN: IL340110900000158453494 

תודה לכל מי שמתגייס למטרה החשובה.

נקווה לימים טובים יותר . ונאחל  לחיילי החטיבה  ולחיילי צה"ל  שיחזרו בשלום.  
אנו שולחים ברכה לתושבי  עוטף עזה לימים טובים יותר.

ניתן ליצור עמנו קשר דרך צור קשר באתר  

 שלכם, 

חדוה אלמוג
תא"ל מיל'
יו"ר  העמותה להנצחת חללי הנח"ל ומורשתו

דן שטרנפלד
סא"ל מיל'
מנכ"ל  העמותה להנצחת חללי הנח"ל ומורשתו

דילוג לתוכן