גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל
ex_img

טוראי

ידיד צובארה

תאריך הנפילה  כ"א אב תשמ"ב

10.08.1982

בגיל  21

מנוחה אחרונה בבית העלמין

ראש העין

אזור: חלקה: 1 שורה: 1 קבר : 2

 

סיפור החיים של טוראי ידיד צובארה

510113

צובארה, ידיד

בן שמחה ונפתלי, נולד ביום כ' באב תשכ"א (1.8.1961) בראש העין. בן 3 שנים החל ידיד ללמוד אצל סבו אברהם זצ"ל קריאת-שמע, ברכות, היגוי, טעמי המקרא וניגון התורה בנוסח יהודי תימן. כשסיים את חינוכו בגן, הוא המשיך בבית-ספר "רמב"ם" בראש העין. בכל השנים הללו, היה ידיד מלווה את סבו לבית-הכנסת ומסלסל במנגינות התורה וההפטרה, ששמע אצל סבו. בבית הוא היה חוזר עליהן עם אביו ואחיו, ואף מתקן את שגיאות אחיו בטעמי המקרא ובהיגוי. ידיד נהג לסייע לחברים בהכנת שיעורים, ולפעמים היה בא לשאול את סבו שאלות בענייני דינים וטעמי המקרא. הוא היה אחראי מאוד, ומשקיבל עליו משימה - היה ממהר לעשותה. בערבי שבת וחג היה ידיד מזדרז להתלבש ראשון, כדי ללוות את סבו שכה אהב, לבית-הכנסת. ידיד אהב לעבוד בגינת ביתו, וחיבב בעלי-חיים. הוא היה פעיל בתנועת "בני עקיבא" בראש העין, והשתתף במחנות הקיץ של התנועה. גם בבית-הספר הוא השתתף בכל אירוע שנערך בו.

כשסיים את כיתה ו', התקבל ידיד לחטיבת-הביניים בגבעת שמואל, שהוא שלוחה של ישיבת כפר הרוא"ה. בבית-הספר הוא התקדם יפה בלימודיו, השתתף גם במקהלה והופיע בשידורי הרדיו בקריאת פרשת השבוע בנוסח יהודי תימן. משסיים את חטיבת-הביניים, עבר ידיד לבית-הספר התיכון הדתי על-שם הימלפרב בירושלים. הוא היה חבר במועצת הנוער בירושלים בשנת 1977, וגם שם התמסר לפעילויות נוער. בכיתה י"ב בחר ידיד ללמוד ב"מישל"ב" בתל-אביב, והצטיין במקצוע הביולוגיה. בנוסף ללימודיו, הוא יצא לסייע לנוער בראש העין להתגבש מבחינה חברתית ואף, כינס נוער וערך להם מסיבת קירוב לבבות על גג ביתו. ידיד אף פנה לראש המועצה, כדי שיסייע לו לארגן שבוע נוער במקום, לשיפור תדמיתה של ראש העין. הוא ארגן בשבוע זה ערב הווי, ביקור בבתי-חולים, חלוקת כיבוד לחיילים בכבישים וסיוע לארגון נעמ"ת בראש העין.

בזמן לימודיו ב"מישל"ב", החליט ידיד להצטרף לנח"ל מוצנח, גרעינו היה מיועד להשלים את קיבוץ ניר עוז. הוא אהב את ענף הבקר, וראה את עצמו בוקר בעתיד. בחופשותיו מן הצבא התנדב ידיד לעבודה קהילתית במושב מבטחים, שעל-יד ניר עוז.

ידיד נפל בלבנון ביום כ"א באב תשמ"ב (10.8.1982), בעלות רכבו על מוקש בעין זחלתא בעת סיור בגיזרת הגדוד. הוא הובא למנוחת עולמים בבית-העלמין בראש העין.

בן 21 שנים הוא היה. ידיד הניח הורים, ושלושה אחים צעירים ממנו.

מפקדו כתב למשפחתו: "הוא היה חייל למופת, אהוד ומקובל על כל חבריו ומפקדיו. אישיותו וחריצותו אפשרו לו לבצע תפקיד, שהיה מיועד לבוגרי קורס מ"כים, והוא עשאו באופן הטוב ביותר".

משפחתו הנציחה את זכרו בספר תורה, שרכשה לבית-כנסת "סוכת שמעון" בראש העין. הרחוב שבו שוכן בית-הספר בראש העין, הוא "רחוב החמישה", נקרא על-שם חמישה בני ראש העין שנפלו, ובכללם ידיד. משפחתו וחבריו הוציאו לאור חוברת לזכרו.

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן