גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל
ex_img

סגן

יצחק צור

תאריך הנפילה  ל' ניסן תש"ל

06.05.1970

בגיל  20

מנוחה אחרונה בבית העלמין

חיפה (צבאי)

אזור: א חלקה: 10 שורה: 6 קבר : 4

 

סיפור החיים של סגן יצחק צור

92530

צור, יצחק

בן פרץ ואילנה. נולד ביום ו' בתמוז תש"י (22.6.1950) במושב אביגדור ולמד בבית-הספר היסודי בקרית טבעון ובבית-הספר התיכון המקצועי בנשר. הוא היה חבר בתנועת "הנוער העובד" בסניף קרית-עמל וגם הדריך בו. יצחק אהב מוסיקה, כתב שירה ודברי הגות ואף שלח ידו בציור, בייחוד ציור פורטרטים. כן היה פעיל בלהקת התיאטרון של קרית טבעון.

יצחק גויס לצה"ל ביולי 1968 והצטרף לנח"ל עם גרעין "מורן". משסיים את טירונותו יצא לקורס מ"כים ומיד אחרי כן הלך לקורס צניחה. אחר אלה נשלח לקורס קצינים וממנו יצא להדרכה. יצחק היה חייל נלהב ומסור לצה"ל והתנדב לכל פעולה מבצעית. הוא השתוקק לתרום ככל יכולתו ורבות ציפה ליום שיקבל את מחלקתו הראשונה, את טירוניו. לא פעם אמר כי יעזור להם בקליטתם וידאג להם, אך יחד עם זאת יוציא מהם את המכסימום. הוא היה מלא אמביציות, רצון כן, ידע צבאי, כושר ניתוח וחוש-ביקורת מצויין. מפקדו סיפר אחרי נפלו שיצחק פנה אליו פעמים אחדות בבקשה להעביר אותו ליחידה קרבית יותר ולא נח ולא שקט עד שאושרה לו השתתפות בפעולות סיור ברמת הגולן. מדי לילה היה יוצא לפעילות ובפעולה אחת הותקפו אנשיו מן המארב. ברמת הגולן יצא לפעולה האחרונה. אחד מחבריו היה צריך לצאת לחתונתה של בת גרעין וקיבל אישור ממפקד הפלוגה לצאת בתנאי שימצא מחליף. לאחר שארבעה חברים סירבו לו נמצא יצחק שהחליפו בשמחה וכך יצא לסיורו האחרון. הוא היה חבר מסור המוכן תמיד להקריב מעצמו למען הזולת. בצאתו לסיור אמר כי אם ייתקל באויב יקפוץ ישר למקלע ויחפה על החבר'ה - ואמנם כך היה. יצחק, שישב מוגן בתא הפיקוד עלה על הנגמ"ש, תפס את המקלע, פקד על אנשיו לקפוץ מהרכב ולתפוס מחסה והוא עצמו עמד חשוף וחיפה עליהם עד שנפגע מרסיס של פצצת בזוקה. אור ליום א' באייר תש"ל (6.5.1970), נפל סגן יצחק. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחיפה.

מפקד היחידה כתב במכתב תנחומים להורים השכולים: "בנכם היקר לכולנו מסר את נפשו על הגנת המולדת, תוך גבורה עילאית, כאשר פקד על אנשיו לקפוץ מן הרכב, והוא עצמו חיפה עליהם באש עד שנפגע ונפל. יצחק גילם תכונות של יהודי אמיץ-לב, נאמן ומסור למולדתו ומוכן להתנדב לכל משימה קרבית".

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן