גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל
ex_img

טוראי

מצליח כהן

תאריך הנפילה  כ"ז תשרי תשל"ו

02.10.1975

בגיל  19

מנוחה אחרונה בבית העלמין

הר הרצל (צבאי)

אזור: ד חלקה: 4 שורה: 5 קבר : 2

 

סיפור החיים של טוראי מצליח כהן

97025

כהן, מצליח

בנם בכורם של חיו-חיים (הכהן) ונעימה. נולד ביום י"ט במר-חשון תשי"ז (24.10.1956) בירושלים. מצליח גודל על ברכי הדת והמסורת. על-אף תנאי-החיים הקשים במעברת תלפיות, מקום מגורי המשפחה בשנותיה הראשונות בארץ, גדל מצליח כילד לתפארת, לשמחת-לב הוריו וקרוביו. הוא למד בבית-הספר הממלכתי-דתי 'המאירי' שבירושלים ואם-כי היו לו כישורים ללימודים עיוניים, החליט להמשיך וללמוד בבית-ספר מקצועי - כדי, כך נהג לומר, לעזור להוריו בכלכלת הבית ולפצות אותם על הטורח והעמל שהשקיעו בגידולו ובחינוכו. מצליח סיים לימודיו בבית-הספר התיכון- המקצועי 'אורט' ע"ש קנדי במגמת מכונאות. היו לו 'ידי זהב'; הוא תיקן את כל הדרוש תיקון בבית, החל באינסטלציה וגמור בכלי ביתו חשמל. מטבעו ניתן ברוח טובה, החיוך לא מש משפתותיו וידו היתה פרושה לכול, נכונה להגיש עזרה אף בטרם נתבקשה. בעת לימודיו היה חבר בנבחרת הכדורגל של בית-הספר והשתתף בכל פעולות הגדנ"ע. עם חבריו וחברותיו לתנועת 'הנוער העובד והלומד' הקים מצליח את גרעין 'ורד' שהיה אמור, בבוא הזמן, להתיישב בהיאחזות נח"ל נצרים.

מצליח גויס לצה"ל במחצית ינואר 1975 והתנדב לנח"ל. אופיו הטוב ואישיותו הבלתי- רגילה נתגלו כבר בטירונות. תמיד היה מוכן לעזור ולהחליף חבר במסע אלונקות, וההומור שלו עזר להתגבר על קשיים מרובים. לאחר הטירונות נשלח, כיתר חבריו לגרעין, תחילה לקיבוץ שובל ומשם להיאחזות נצרים, שם שקד מצליח על הפרחת השממה ופיתוח היישוב. תכונותיו הנאצלות, סבלנותו הרבה והעיקר טוב-לבו הקנו לו את אהבת חבריו והערכת מפקדיו. עוד בהיות הגרעין בקיבוץ שובל, לשם לימודים וגיבוש חברתי, היה זה מצליח שהכין את התכנית למסיבות ערב שבת, וחדרו, שהמוסיקה היונית לא פסקה מלבקוע ממנו, היה למרכז חיי החברה.

ביום כ"ז בתשרי תשל"ו (2.10.1975), נפל מצליח בעת מילוי תפקידו. הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בהר-הרצל שבירושלים. השאיר אחריו הורים, ארבעה אחים ואחיות.

במכתב-תנחומים למשפחה כתב מפקדו: "מצליח ז"ל היה חביב ואהוד על חבריו ומפקדיו, מסור ואחראי וכל משימה שהוטלה עליו מילא בדייקנות ומתוך רצון. נזכרנו תמיד בחיוכו השובבי ובחוש-ההומור הדק שלא עזבהו לרגע".

משפחתו תרמה לזכרו ספר-תורה לבית הכנסת 'שערי ציון' שבירושלים; חבריו לגרעין הוציאו לזכרו חוברת-זיכרון.

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן