גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל
ex_img

רב טוראי

מרדכי דהן (אזולאי)

תאריך הנפילה  ט"ז סיון תשמ"ב

07.06.1982

בגיל  20

מנוחה אחרונה בבית העלמין

כפר ורבורג (צבאי)

אזור: חלקה: 3 שורה: 2 קבר : 6

 

סיפור החיים של רב טוראי מרדכי דהן (אזולאי)

98777

דהן (אזולאי), מרדכי (מוטי)

בן דניס ומאיר, נולד ביום כ"ב באדר א' תשכ"ב (26.2.1962) בקריית מלאכי. בן שלוש וחצי שנים היה מוטי כשנהרג אביו בתאונת דרכים, ועול פרנסת המשפחה נפל על אמו. הוא גדל והתחנך בקריית מלאכי, בבית-הספר היסודי ובבית-הספר התיכון. הוא הצטרף לגרעין "לקט" של הנח"ל, שנועד להקים את קיבוץ תובל בגליל. בבית-הספר התיכון נבחר מוטי כיו"ר מועצת התלמידים, ובתפקידו זה גילה כושר מנהיגות ויכולת להתמודד עם קשיים ואתגרים. הוא הקדיש מזמנו להדרכת נוער, במסגרת תנועת "הצופים", וכמדריך השפיע רבות על חניכיו הצעירים באהבת המולדת שלו ובנכונותו לעזור לזולת ולעמוד לימין החלש. מוטי התעניין באמנות הקולנוע והצטרף לחוג חובבי קולנוע, אהב מוסיקה ועסק בענפי ספורט שונים.

ביולי שנת 1981 התגייס מוטי, ושירת בנח"ל מוצנח. כשהחלה מלחמת שלום הגליל, בבוקר היום השני לקרבות, הוא יצא עם יחידתו בנחתת, צפונית לעיר צידון. לאחר שנחת, התקדם הכוח לכיוון דאמור. סמוך לכפר ראס נבי-יונס הגיח לפתע רכב של מחבלים, נפתחה אש מן הרכב ומן הבתים הסמוכים וחיילים אחדים מכוח הצנחנים נפגעו, ביניהם היה מוטי. הוא נפל ביום ט"ז בסיוון תשמ"ב (7.6.1982). בן 20 שנים היה מוטי במותו.

אחרי שנפל, כתב מפקד יחידתו למשפחה: "הנכם שייכים למשפחת הנח"ל המוצנח המפוארת, שהקריבה קורבנות רבים על מזבח העם והמדינה. חיילי הגדוד, חבריו ומפקדיו של מוטי, ימשיכו ללכת בדרך ההתנדבות, האומץ וההקרבה, כדי לבצר את ביטחון העם".

שר הביטחון אריאל שרון כתב למשפחה: "מרדכי היה חבר גרעין נח"ל, מסור ואחראי, בעל לב זהב, אהוב על חבריו בתנועה, בגרעין ובמחלקה, ביצע את המשימות שהוטלו עליו באופן הטוב ביותר".

מוטי הועלה לדרגת רב"ט אחרי מותו. הוא הובא למנוחות בבית-הקברות הצבאי בכפר ורבורג. הוא השאיר אחריו אם וארבע אחיות. למחרת נפילתו נולדה לו אחות נוספת, שנקראה בשם - מוטל. גרעין הקיבוץ בתובל הוציא לאור חוברת לזכרו. על-שמו הוכנס ספר תורה בבית-כנסת בקריית מלאכי.

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן