גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל

סיפור החיים של רב טוראי רבקה רף

97424

רף, רבקה ("ריקה")

בת גדליהו וחוה (יוכבד). נולדה ביום כ"ד באב תשי"ח (10.8.1958) באילניה שבגליל התחתון. למדה בבית הספר החקלאי 'הכפר הירוק'. ריקה היתה תלמידה טובה וממושמעת, אהובה על מוריה ועל חבריה לכיתה. במכתב להורים כתב מחנכה יפרח: "אזכור את ריקה בכל עת, ישובה בירכתי הכיתה, ערה וחיננית. אומרת כל שבלבה, אף אם קשים ונוקבים היו הדברים. היא היתה כנה וישרה וידעה תמיד את אשר חפצה. שיחה עמה היתה מעודדת את המחשבה ומביאה לידי ויכוח על רמה". ריקה הושפעה בחינוכה מביתה החם, המוקף עצי זית, רפת, דיר ושדות מוריקים, ומהווי עבודת האדמה. היא היתה קרן אור בביתה - מנעימה את שעותיהם של הוריה ושל שני אחיה לאחר שסיימו את עבודתם. שרה שעות רבות, מקשטת ומייפה את הבית ומשרה אוירה נעימה ורגועה. ריקה היתה מסורה למשפחתה וגם בעת לימודיה ב'כפר הירוק' המרוחק מאילניה ניצלה כל הזדמנות לבקר בבית, כשהיא מביאה עמה ידידים וידידות מרחבי הארץ. היא הרבתה לטייל ברחבי הארץ. התיידדה עם כל מי שנקרה על דרכה והרחיבה את חוג מכריה וידידיה.

ריקה גויסה לצה"ל בדצמבר 1976. לאחר הטירונות ולאחר שהשתלמה בקורס להוראה מעשית הוצבה למפקדת יחידת מורות. היתה חיילת מצוינת והפגינה כישרון ויכולת בביצוע תפקידה.

ביום כ"ד באייר תשל"ז (12.5.1977) נפלה רבקה בעת שירותה. הובאה למנוחת עולמים בבית העלמין שבאילניה. השאירה אחריה הורים ושני אחים.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתבה מפקדת היחידה: "הכרנו את בתכם עוד בעת הקורס וכבר שם התגלתה לנו כנערה נבונה, ערנית, בוגרת ומקובלת על הסובבים אותה: על כן החלטנו למנותה כרכזת בחינוך המשלים. למרות גילה הצעיר. לפני קבלת המינוי נשלחה ריקה לסייע לסגל היחידה בכל הנוגע לניהול המשרד וליצירת הקשר עם החיילות באמצעותו. ריקה ידעה לשלב בעבודתה מידה של רצינות אך גם מידה של שובבות וחביבות. צחוקה ושמחת חייה יחסרו לנו לעולם..."

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן