גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל

סיפור החיים של סמל רז לנדסמן

510836

לנדסמן, רז

בנם בכורם של גליה ואברהם, נולד ביום ז' באדר ב' תשכ"ה (11.3.1965) בקיבוץ איילת השחר. רז למד בבית-הספר היסודי "מבוא הגליל" שבקיבוץ, וסיים את חוק לימודיו בבית-הספר התיכון בית-חינוך "עמק החולה" בכפר בלום. הוא למד במגמה ספרותית מורחבת, וקיבל תעודת בגרות. רז היה חבר בקבוצת "עופרים" של בני הקיבוץ, ומדריכו באותה תקופה ציין כי "רז מקרין סביבו השפעה סוחפת והרגשה של צלילה במערבולת תחושות תת-קרקעיות, מעורפלות ולא ברורות דיין. עולם פנימי עשיר, רב עוצמה כלוא בסורגים של רגישות ופיקחות".

כבני גילו, נרתם גם רז לעבודה במשק. הוא החל בכותנה ועבר למטע. החברים שעבדו יחד איתו התרשמו "שהוא בחור מעמיק מחשבה, שקול, שנון ופיקח". בעבודתו חיפש רז תמיד את הפתרון הקל לבעיות מסובכות ומשמצא אותו, היה מפתיע במהירות ביצועו ויעילותו.

רז היה בעל נטיות למנהיגות חברתית וריכז את חברת הילדים באיילת השחר. הוא שיחק כדורסל והיה קלע מצטיין בקבוצת הכדורסל של "הפועל איילת השחר", המשתייכת לליגה ב'. כמו כן הרבה רז לקרוא ספרים. המוסיקה הייתה אחת מאהבותיו, וחלק נכבד מזמנו הפנוי הוא הקדיש להאזנה למוסיקת פופ, ואף כשעבד על הטרקטור האזין למוסיקה באמצעות אוזניות. בתקופה זו של חייו היה רז גבוה, שנון, ציני - "מלך" של הבנים ומרכז החברה.

רז גויס לצה"ל במחצית נובמבר 1983, והתנדב לשרת בנח"ל במסגרת אחוזי פיקוד של בני המשקים. רז ניחן בתכונת מנהיגות טבעית, ומפקדיו חזו לו קידום מוצלח בצה"ל. לאחר שעבר את מסלול הפיקוד, הוא שובץ להדרכה בפלוגת בני משקים אך לא זכה. ביום ו' באב תשמ"ד (4.8.1984), נפל סמל רז בעת שירותו והובא למנוחת עולמים בחלקה הצבאית, שבבית-הקברות האזרחי באילת השחר. הוא השאיר אחריו הורים, ארבעה אחים ואחות.

לזכרו ולזכר חברו בן כתתו שנפל יחד עמו, זיו כהן, הוציא קיבוץ איילת השחר חוברת זיכרון.

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן