גלעד לחללי הנח"ל - דף חלל
ex_img

רב טוראי

רפאל כץ

תאריך הנפילה  כ"ט אייר תשכ"ז

08.06.1967

בגיל  23

מנוחה אחרונה בבית העלמין

קרית שאול (צבאי)

אזור: 1 חלקה: 4 שורה: 1 קבר : 5

 

סיפור החיים של רב טוראי רפאל כץ

45577

כץ, רפאל (רפי)

בן אברהם וחביבה. נולד ביום י"ח בכסלו תש"ה 4.12.1944)) בתל אביב. בראשון לציון למד בבית הספר היסודי "סיני" ואת לימודיו התיכוניים סיים בבית הספר "בילו" שבתל אביב. היה מדריך נוער, נטה לעתונאות ולמשחק על הבמה. חרוץ ומוכשר היה אך היה מטה אוזן קשבת לכל עצה נאמנה שניתנה לו. הקים את להקת פיקוד הדרום והשתתף בתיאטרון העירוני בחיפה.

גויס לצה"ל בשנת 1963 ונתן את שירותו בסיירת הנגב ובסוף בלהקת פיקוד דרום. במילואים התנדב ליחידת סיור ושימש בה כחובש קרבי. השתתף במלחמת ששת הימים אשר בה נפל צפונית למשק רוחמה ביום הרביעי לקרבותיה, הוא כ"ט באייר תשכ"ז 8.6.1967)).

חוליה מיחידתו עקבה אחרי יחידת קומנדו מצרית. נפתחה אש על החוליה ואחד החיילים נפצע קשה - ורפאל, בתוקף תפקידו, נחפז אליו להגיש לו עזרה, אך תוך כדי מעשהו זה נפגע בצרור כדורי האויב. כאשר המשיך בחבישת חברו על אף היותו פצוע נפגע שנית וכך מצא את מותו. הניח אשה, אחרי ששה חודשי נישואים. הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי לשעת חירום בבארי ולאחר זמן הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית שאול.

מעשהו זה היה למעלה מן המוטל עליו ועל גילוי אומץ הלב במעשהו צוין לשבח.

ב"ספר הגבורה" בהוצאת אגודת העתונאים בתל אביב וניצולי ברגן בלזן, הובא סיפור המעשה של קרבו האחרון שעליו ציין אותו הרמטכ"ל לשבח. גם בספר "במעלות גיבורים", בעריכת ישראל ארליך, הוקדשו כמה עמודים עליו ולזכרו. 
 
בתחקיר שנערך ב 2017 הודגש כי צל"ש הרמטכ"ל שהוענק לרב טוראי רפאל (רפי) כץ ז"ל הומר לעיטור העוז.

מגירת החלל באתר האנדרטה

באתר האנדרטה להנצחת חללי הנח"ל קיים חדר הנצחה ובו מוקדשת לכל חלל מגירה.

לתוך מגירה זו יכול כל מבקר באנדרטה לרשום או להשאיר מזכרת לזיכרו.

גלריית תמונות

מקום זה מיועד לתמונות שהמשפחה והחברים יעבירו לאתר העמותה

חברים ומשפחה מספרים

העלאת חומרים דיגיטלים מטעם המשפחה והחברים מתבצע דרך צור קשר

דילוג לתוכן