חטיבת הנח"ל

חטיבת הנח"ל Hativaהוקמה בשנת 1982 וכך הפכה לצעירה מבין חטיבות החי"ר. המיידיות בה הוקמה החטיבה נבעה ממחסור בחטיבת חי"ר נוספת לצורכי ביטחון שוטף ולביצוע פעילות שעד כה התחלקה בין הצנחנים, גולני וגבעתי – חטיבה שהיתה עדיין בחיתוליה. כך, הוחלט על הקמת שני גדודים ומפקדה בשלב הראשון. מסדר סיום תרגיל חטיבתי היה לטקס הקמת החטיבה.

קרקל

"קרקל" הוא גדוד חי"ר קל, בו לוחמים יחדיו בנים ובנות, רובם מגרעיני הנח"ל. מה שהתחיל כניסיון של צה"לKarakal (1) לשלב בנות בתפקידי לחימה, הפך לסיפור הצלחה שלא צריך הצדקות. לוחמי (ולוחמות) ה"קרקל" (כומתת נח"ל ירוקה ונעליים אדומות) מפטרלים בגבול ירדן ובגזרת הערבה ושומרים על השקט באזור.

מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ)

Machalבעוד המדינה היהודית בחיתוליה ונאבקת על עצם קיומה במלחמת העצמאות, נחלצו להגנתה כ-3,500 מתנדבים מכל העולם. גברים ונשים צעירים אלה, יהודים וגם לא יהודים, הגיעו משלושים ושבע מדינות שונות. הם כונו "מח"ל" – "מתנדבי חוץ לארץ".

הנח"ל החרדי

הנחל הNetzachחרדי הוקם על מנת לאפשר את גיוסם של בני נוער חרדים המשתייכים להסדר "תורתו אמנותו" ואינם לומדים בישיבות, לשירות קרבי בצה"ל בתנאים שיאפשרו להם לשמור על צביונם המיוחד ואורח החיים אליו הורגלו: מסגרת יום יומית מסודרת לתפילות, שיעורי קודש מפי רבנים, מזון כשר למהדרין וכדומה.

מורות חיילות

יחידת מורותMorot חיילות הוקמה בצה”ל בשנת 1951 ברוח חזונו של דוד בן-גוריון שראה בצה”ל “צבא העם” המעורב גם במשימות לאומיות. המורות החיילות במסלולים השונים של היחידה עוסקות בגישור על פערים לימודיים וחברתיים של תלמידים עולים, ובסיוע לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים ולתלמידים נזקקים בפריפריה, בפנימיות ובמועדוניות ברחבי הארץ.

גרעין צבר

גרעין "צברnahal-header-logo" הינו פרויקט ייחודי, שהחל דרכו בשנת 1991. חברי הגרעין הם בני ישראלים/ יהודים השוהים בחו"ל, אשר עם סיום לימודיהם בתיכון/ באוניברסיטה בוחרים לחזור/ לעבור לחיות בארץ, ולשרת שירות מלא ומשמעותי בצה"ל. מטרת הפרויקט: שילובם המלא של חברי הגרעין בחברה הישראלית בהמשך, גם לאחר תום השירות.

גרעיני מדרשות

מסלול גרעיnahal-header-logoני הנח"ל הדס, מעיין ובאר מיועד לבנות דתיות המעוניינות להתגייס לצה"ל למסלול המשלב לימודים תורניים (במעמד של"ת) במסגרת המדרשות עם שירות צבאי איכותי, אורך המסלול הינו 32 חודשים.

סיירת הנח"ל בערבה 1954-1955

יחידת סיור שהוקמה ב-1954 בערבה בעקבות תקריות בגבול הערבה, בפיקוד סרן צביקה לבנון, לימים מפקד הנח"ל. לפירוט לחצו כאן

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן